Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
unknown
(6)
Branch
Wypożyczalnia
(6)
Author
Borszewicz Jarosław (1956-2016)
(2)
Urbanek Mariusz (1960- )
(2)
Lewik Włodzimierz (1905-1962)
(1)
Piasecka Justyna
(1)
Skibniewska Maria (1904-1984)
(1)
Tolkien J. R. R. (1892-1973)
(1)
Wojtkowska Zofia
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(4)
1990 - 1999
(1)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Subject
Biolodzy
(1)
Brzechwa, Jan (1900-1966)
(1)
Choroby zakaźne ludzi
(1)
Czartoryscy (ród)
(1)
Dur plamisty
(1)
Dynastie
(1)
Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla
(1)
Lekarze
(1)
Okupacja niemiecka Polski (1939-1945)
(1)
Poeci polscy
(1)
Szczepienia ochronne
(1)
Szczepionki
(1)
Szybalski, Wacław (1921- )
(1)
Weigl, Rudolf (1883-1957)
(1)
Weigl-Albert, Krystyna
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1801-1900
(2)
1945-1989
(2)
1401-1500
(1)
1501-1600
(1)
1601-1700
(1)
1701-1800
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Lwów (Ukraina, obw. lwowski)
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Powieść polska
(2)
Biografie
(1)
Powieść młodzieżowa angielska
(1)
Wywiad dziennikarski
(1)
Domain
Historia
(2)
Medycyna i zdrowie
(1)
Nauka i badania
(1)
6 results Filter
Book
In basket
Mroki / Jarosław Borszewicz. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, cop. 2015. - 225, [6] s. ; 17 cm.
"Mroków" Jarosława Borszewicza nie można jednoznacznie sklasyfikować. Możemy ten utwór nazwać prozą literacką, tomikiem poezji czy wreszcie powieścią o mrocznej fabule… Ale chyba nie ma potrzeby szeregować tej książki, ponieważ ta niezwykła forma literacka nadal wciąga nas w dyskusję o sensie naszego istnienia, bo „trzeba coś robić między pierwszą a drugą datą… Pierwszą już znam. Drugą…”. Borszewicz debiutował tą książką w Iskrach w 1983 r. i po wielu latach można śmiało stwierdzić, że przeszła ona świetnie próbę czasu. Czytelnik szybko daje się wciągnąć w zawiłą opowieść, ponieważ tak naprawdę bohaterem tej książki jest śmierć, którą my próbujemy tylko ułaskawić. „Benek mówi, że myśl o śmierci najlepiej zagłuszyć drugim człowiekiem. Ale ja mu nie wierzę” - mówi narrator, który zmaga się ze swoją samotnością, śmiertelnością i śmiertelnością najbliższych, który próbuje jednak znaleźć nadzieję w miłości czy przyjaźni…"
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. POL. (1 egz.)
Book
In basket
Pomroki / Jarosław Borszewicz. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, cop. 2016. - 225, [6] s. ; 17 cm.
„Wszędzie dobrze, ale w życiu najlepiej”. „Choć "Pomroki" są kontynuacją "Mroków", to obie książki, poza imieniem i nazwiskiem podmiotu lirycznego (Duet Zezowaty), dzieli właściwie wszystko. Główną bohaterką "Mroków" była śmierć, a w "Pomrokach" jest nią miłość: do Słońca, do Urszuli Sipińskiej, do królików, do Janka Wędrowniczka, do starych rowerów, do Włodzimierza Lubańskiego, do świetlicy szpitala psychiatrycznego, do Krosna Odrzańskiego i miliona innych ludzi, rzeczy i zjawisk... W książce sprzed 35 lat Duet zastanawiał się jak pięknie umrzeć, a w "Pomrokach" - jak pięknie żyć, bo „Wszędzie dobrze, ale w życiu najlepiej”. A kiedy bohatera dopadną wątpliwości czy miłość w ogóle istnieje, to wybranka jego serca w mig rozwieje tę niepewność: Oczywiście, że miłość istnieje, no bo jak inaczej wytłumaczysz fakt, że po każdym rozstaniu z tobą ważę o połowę mniej...?! A czy przekonała Dueta? Hm, po odpowiedź zapraszamy do lektury "Pomroków". Ale chyba tak, bo bohater pewnego romantycznego wieczora wyznaje jej szeptem: Dobrze, że jesteś, bo już się bałem, że do końca życia będę niczyj... ” Jarosław Borszewicz
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. POL. (1 egz.)
Book
In basket
Hobbit to istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat z powieści Tolkiena jest również jego osobistym tworem, a pod barwną fasadą nietrudno się dopatrzyć głębszego sensu i pewnych analogii do współczesności. Opowiada o wyprawie podjętej przez hobbita Bilba Bagginsa, trzynastu krasnoludów (Thorin, Oin, Glóin, Balin, Dwalin, Fíli, Kíli, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur) i czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga w celu zabicia go i odzyskania zagarniętego przez niego skarbu. Grupa wędrowców w czasie swej podróży doznaje wielu niebezpiecznych przygód. Zawsze jednak wychodzi z nich cało dzięki znalezionemu w jaskini Golluma magicznemu pierścieniowi, który czyni Bilba niewidzialnym. Powieść uznawana jest za prolog "Władcy Pierścieni"
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. III/Pf (2 egz.)
Book
In basket
Brzechwa : nie dla dzieci / Mariusz Urbanek. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, cop. 2013. - 351, [2] s. : il. ; 25 cm.
Książka przedstawia postać i dorobek Jana Brzechwy - wydawałoby się doskonale znanego i czytanego od wczesnego dzieciństwa autora zabawnych wierszyków, bajek i pełnych humoru rymowanek. Mało kto wie, że był on także wybitnym prawnikiem walczącym o prawa autorskie twórców literackich, jednym z założycieli ZAiKS-u i jego długoletnim prezesem, namiętnym karciarzem, a o jego przygodach miłosnych można by napisać barwną powieść...[z okł.]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Profesor Weigl i karmiciele wszy / Mariusz Urbanek. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, copyright 2018. - 371, [4] strony : faksymilia, fotografie ; 24 cm.
Rudolf Weigl to człowiek, który pokonał tyfus plamisty. W czasie I wojny światowej epidemie tyfusu pochłonęły kilka milionów ludzkich istnień. Szczepionka opracowana przez Weigla uratowała od śmierci kolejne miliony w Chinach, Afryce i Europie. W czasie II wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki. Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę. Odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi. Kusili go poparciem w Komitecie Noblowskim dla nagrody, do której był wielokrotnie nominowany przed wojną. Nie uległ. Po wojnie wrócił temat Nobla dla Weigla. Wtedy kilku zazdrosnych kolegów oskarżyło go o kolaborację, bo szczepionkę, którą produkował, wykorzystywał Wehrmacht. Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 94(438).082.2 (1 egz.)
Book
In basket
Saga rodu Czartoryskich / Zofia Wojtkowska ; pomoc researcherska Justyna Piasecka. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, copyright 2020. - 506, [6] stron : faksymilia, fotografie, herb, ilustracje, portrety, tablice genealogiczne ; 24 cm.
"Saga rodu Czartoryskich" to opowieść o ludziach, którzy, choć urodzili się w wyjątkowej rodzinie i w wyjątkowych czasach, kochali i nienawidzili jak wszyscy inni. Bywali wielcy i podli, wierni i zdradliwi, dobroczynni i mali, rozważni i romantyczni. Ich nieprawdopodobne wręcz losy nie tyle wplatają się w historię Polski i Europy, co współtworzą ją, pozostawiając niezatarte ślady. Ta pierwsza całościowa historia rodu Czartoryskich nie jest pracą naukową, choć rzetelnie opiera się na źródłach; nie jest słownikiem biograficznym, choć prezentuje życiorysy prawie wszystkich prominentnych członków rodziny (oraz drzewo genealogiczne ułatwiające orientację); nie jest też albumem, choć zawiera liczne piękne ilustracje. Jest to autorska, osobista, barwna opowieść „do poczytania” - o znaczących dla historii rodziny, a równocześnie dla historii Polski osobach, o ich działalności publicznej (i jej motywach), zasługach i potknięciach, a także o ich życiu prywatnym, rodzinnym, towarzyskim. Czytelnik, podobnie jak autorka, będzie miał sposobność odkrywania wspólnego „wyróżnika” tej rodziny, a poznawszy bohaterów - jednych polubi, do innych będzie mieć stosunek krytyczny…" (Barbara Czartoryska, przewodnicząca rodzinnego związku Czartoryskich Herbu Pogoń Litewska)
"Sagę rodu Czartoryskich" przeczytałam z przyjemnością jak dobrą powieść. Jest to zasługa zarówno wyjątkowej kolekcji bohaterów tej historii, jak i narracyjnego talentu autorki, która opowiada ich dzieje ze swadą, uważnością i empatią. To właśnie historyczna wiedza i literacka swoboda pióra Zofii Wojtkowskiej czynią tę książkę wyjątkową." (Joanna Bator)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 929 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again